Politik
Fortsat rødgrønt styre i Malmø

Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) vil fortsat sidde på borgmesterstolen i Malmø. Foto: News Øresund – Thea Wiborg
Socialdemokraterna vil fortsat sidde på borgmesterstolen i Sveriges tredje største by Malmø. Feministiskt initiativ tager plads i Stockholm, Göteborg, Malmø og Lund.
Ifølge det foreløbige valgresultat for kommunen får Socialdemokraterna cirka en tredjedel af stemmerne, men går omkring en procentpoint tilbage. Samtidig går samarbejdspartierne Vänsterpartiet og Miljöpartiet frem og ligeledes Feministiskt initiativ, som også ser ud til at få plads i Byrådet. De fire partier kan danne majoritet sammen.

Gudrun Schyman, talsperson for Feministisk initiativ som tager plads i storbyerne Stockholm, Göteborg, Malmö og Lund. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Malmøs borgmester Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) åbnede i et interview i SVT’s lokale valgudsendelse op for et samarbejde med Feministiskt initiativ, som står til cirka 3 procent af de kommunale vælgeres stemmer.
Ifølge de foreløbige valgresultater bliver det ligeledes rødgrønt styre i Gøteborg og Stockholm ligesom Feministiskt initiativ tager plads i storbyerne. (News Øresund – Thea Wiborg)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
