Danmark
Ryanair åbner nye ruter fra København
Efter elve års forhandlinger åbner Ryanair 13 lavprisruter fra København. Det irske lavprisselskab flytter sine aktiviteter fra Sturup i Skåne.
Fra marts næste år flyver Ryanair fra Københavns lufthavn. Flyselskabet vil i første omgang tilbyde rejser til London, Milano og Warszawa, men der er planer om yderligere 10 nye ruter i 2015. Målet er at tilbyde 130 ugentlige afgange allerede næste vinter.
Ifølge nyhedskanalen check-in.dk har Københavns lufthavn været i dialog med Ryanair i mere end elve år. Først i år valgte flyselskabet at acceptere, at der ikke var særvilkår til dem:
”De betaler fuldstændig det samme som alle andre luftfartsselskaber og får de opstartsrabatter, som alle andre også vil kunne få,” siger Ole Wieth Christensen, chef for ruteudvikling i Københavns Lufthavn, til check-in.dk.
Ryanairs tilstedeværelse forventes at genere nye passagerer til Københavns lufthavn. Flyselskabets lave priser kan også lægge pres på konkurrenterne EasyJet, Norwegian og SAS.
Ryanairs etablering i København har heller ikke vakt jubel hos fagbevægelsen. Det irske selskab har tydeligt meldt ud, at det ikke vil indgå en overenskomst for de mere en 120 piloter og stewardesser, der næste år får base i København. (News Øresund – Emilia Søelund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund

