Politik
Alliancen og regeringen enige om ny migrationspolitik

Ifølge Migrationsverkets nye prognose kan antallet af asylansøgere i år lande på mellem 140.000 og 190.000. Foto Malmø Centralstation: News Øresund
Den svenske regering og den borgerlige opposition har indgået et forlig omkring asyl- og migrationspolitikken. Alle kommuner skal tvinges til at tage imod flygtninge og der indføres nye regler med midlertidigt opholdstilladelse.
”Det her er en situation, der kræver ekstraordinære indsatser” konstaterede beskæftigelsesminister Ylva Johansson (S) på pressekonferencen fredag formiddag.
Ifølge Migrationsverkets nye prognose kan antallet af asylansøgere i år lande på mellem 140.000 og 190.000. Det er svært at følge med både i forhold til sagsbehandling og at finde boliger. Migrationsverket bedømmer at omkostningerne vil øge med 29,2 milliarder svenske kroner næste år.
Forslaget som regeringen og alliancen er blevet enige om skal nedbringe sagsbehandlingstiden blandt andet ved at definere sikre lande og åbenbart grundløse ansøgninger. For at mindske pladsmanglen på flygtningeboliger skal asylansøgere som har fået afslag mister deres bidrag og skal hurtigere sendes hjem. Samtidig indføres en hovedregel om midlertidigt opholdstilladelse for flygtninge, der ikke er kommet til landet som kvoteflygtninge. Børnefamilier og uledsagede børn skal fortsat kunne få permanent opholdstilladelse.
Fra 1. marts skal en ny lov træde i kraft som tvinger alle kommuner at tage imod flygtninge. Det er frivilligt i dag.
Aftalen omhandler også skole og arbejdsmarked, blandt skal det være muligt at bruge pensionerede lærere og lærerstuderende for at undervise de nyankommne elever og friskoler skal inddrages til også at kunne tage hånd om nyankomne elever. Erhvervsuddannelser og uddannelsespligt skal undersøges og der skal skaffes flere praktikpladser samt indføres skattefradrag på havearbejde, flyttehjælp og IT-ydelser i hjemmet for at skabe flere job.
Aftalen er indgået mellem regeringen, med Miljöpartiet og Socialdemokraterna, og den borgerlie Alliance med Folkpartiet, Moderaterna, Centerpartiet og Kristdemokraterna. Vänsterpartiet forlod forhandlingerne og Sverigedemokraterna var ikke inviteret. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
