Sverige
Anonyme vidner bliver tilladt i forundersøgelser og retssager i Sverige
Onsdag stemte et stort flertal i den svenske rigsdag for at tillade anonyme vidner i forundersøgelser og retssager, hvis der er risiko for vidnernes eller deres pårørendes sikkerhed. Den nye lov gælder kun for lovovertrædelser, der kan medføre mindst to års fængsel, og træder i kraft i begyndelsen af året. Flere retshåndhævende myndigheder har været kritiske over for anonyme vidner, som de mener strider imod retssikkerheden. Det gælder blandt andre Ombudsmanden, Domstolsstyrelsen og Lovrådet.
I lovforslaget skriver regeringen: “Formålet er at styrke beskyttelsen af vidner og bryde tavshedskulturen i og omkring kriminelle bander og dermed forbedre mulighederne for at efterforske og opklare forbrydelser. Vidner skal have mulighed for at give deres oplysninger anonymt, hvis der er en reel risiko for, at vidnet eller deres pårørende bliver udsat for alvorlig kriminalitet. Den lovovertrædelse, som vidnet skal afhøres om, skal kunne medføre mindst to års fængsel, og begrundelsen for foranstaltningen skal desuden opveje de vanskeligheder, som den medfører for forberedelsen og gennemførelsen af den mistænktes eller tiltaltes forsvar”.
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
