Politik
Bertel Haarder stopper i Folketinget
Under Folketingets åbning tirsdag fik Bertel Haarder (V), der stopper som folketingsmedlem efter valget i november, en takketale af Mette Frederiksen. Bertel Haarder blev første gang valgt ind i Folketinget i 1975 og har været mangeårig minister. Han har også haft et stort engagement i nordiske anliggender, blandt andet via sit arbejde i Grænsehindringsråd og Nordisk Råd. Ved Folketingets åbning opfordrede han i sin tale medlemmerne til ikke at lade sig stresse af hverken medier eller ivrige rådgivere, men tværtimod stå op imod topstyring og tage sig tid til at tænke, skriver Berlingske. Bertel Haarder fortsætter i Grænsehindringsrådet som Nordisk Råds repræsentant. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
