Sverige
Byggebranchens tilbagegang sætter sit præg på Skånes arbejdsløshed
Vanskelighederne i byggebranchen får arbejdsløsheden i Skåne til at stige. I andet kvartal af 2024 var syv pct. færre beskæftiget i byggeriet sammenlignet med for et år siden. Det viser en ny økonomisk analyse, Skånsk Konjunktur, fra Sparbanken Skåne, som Øresundsinstituttet har lavet.
Der er dog tegn på, at det er ved at lysne, men kun i de store byer. I både Malmø og Lund er boligbyggeriet steget i løbet af første halvår, mens resten af Skåne Län fortsat har negative tal.
Den nye økonomiske analyse fra Sparbanken Skåne viser, at kovendingen endnu ikke er tæt på. Det skånske erhvervsliv har færre ansatte, og den samlede arbejdsløshed i Skåne er nu oppe på 9,1 pct.
Det er især i byggebranchen, at faldet skal findes. 3.200 arbejdspladser er forsvundet fra byggeriet i Skåne på et år, hvilket er et fald på syv pct. Det er markant mere end i hele Sverige, hvor job i byggeriet er faldet med lidt over fire pct.
Der er dog lyspunkter i den skånske økonomi. Nybyggeriet af boliger er steget i Lund og Malmø efter sidste års lavpunkt. Boligpriserne har gradvist bevæget sig opad i løbet af året, især på villamarkedet, selvom stigningen er lavere, end mange mæglere havde forventet.
Med hensyn til privatøkonomi ser det ud til, at forbrugsmulighederne vil øges i 2025. Lavere renter, skattelettelser og reallønsstigninger giver en familie med to børn, bil og tre millioner i realkreditlån 4500 svenske kroner mere om måneden, viser beregninger fra Sparbanken Skåne.
Konjunkturrapporten viser, at befolkningen i Skåne vil stige i et meget langsommere tempo i løbet af de næste 10 år. I det nordøstlige Skåne kan kommunerne forvente færre indbyggere, mens de i det sydvestlige Skåne kan se fortsatte stigninger, dog på et lavere niveau end i de seneste 10 år. I Skåne forventes befolkningstallet at stige med lidt over 5.500 personer om året i perioden 2024-2033 fra at være steget med næsten 15.000 personer i den foregående tiårsperiode. Samtidig er befolkningstilvæksten i stigende grad koncentreret i to kommuner, 49 pct. af Skånes samlede befolkningstilvækst forventes at finde sted i Malmø og Lunds kommuner.
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
