Ejendomme
De svenske huspriser stiger – men udviklingen går langsommere i Skåne


Huspriserne i Sverige er steget med gennemsnitligt 10 procent det seneste år, viser ny statistik fra Lantmäteriet. Foto: News Øresund
Priserne for villaer, rækkehuse og parcelhuse i Sverige steg i tredje kvartal med gennemsnitlig 10 procent i forhold til samme kvartal i 2014. Det viser statistik fra myndigheden Lantmäteriet.
”Vi ser fortsat en stærk opgang i priserne på huse i hele landet. De fleste regioner har en relativt jævn prisudvikling, men der er også regioner som stikker ud. I Halland er prisstigningen stoppet op og på Gotland ser vi det modsatte, hvor stigningen er gået hurtigere i løbet af det seneste kvartal” siger Henrik Roos, chef for sektionen Fastighetsekonomi på Lantmäteriet i en pressemeddelelse.
På Gotland steg priserne i årets tredje kvartal med 10 procent sammenlignet med andet kvartal.
Skåne er en af de regioner, hvor prisudviklingen er mest beskeden. Huspriserne er steget med 6 procent i tredje kvartal sammenlignet med samme kvartal i 2014 og 2 procent i forhold til andet kvartal i år.
Priserne i løbet af det seneste år er steget mest i og omkring Stockholm. I Stockholm, Örebro, Uppsala og Södermanland län er de steget henholdvis 15, 14 og 13 procent. Derudover har Gotland og Kronoberg län også en prisudvikling på 13 procent i tredje kvartal sammenlignet med samme kvartal 2014.
Konjunkturinstitutet advarer for at prisstigningerne snart vil resultere i en boligboble:
“Der er en risiko for prisfald på boliger. Men ingen økonom kan med sikkerhed sige, hvornår det vil ske” siger Konjunkturinsitutets generaldirektør Mats Dillén til avisen Dagens Nyheter og foreslår en aftrapning af renteafdraget for boliglån samtidig med at flere nye, frem for alt billige, boliger skal bygges. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet