Danmark
Ekspertgruppe: Storcentre, caféer og restauranter er oplagte at åbne i næste fase
Det er ikke uden sundhedsmæssig risiko at genåbne detail- og restaurationsbranchen, men det er de brancher, der vil give bedst mulig økonomisk effekt at genåbne, fastslår økonomisk ekspertgruppe.
Det giver god mening for samfundsøkonomien at genåbne storcentre, caféer og restauranter i Danmark.
Det fastslår en økonomisk ekspertgruppe bestående af tre økonomiprofessorer, som på opdrag af regeringen onsdag afleverede en rapport til Finansministeriet.
Med anbefalingen følger dog også en ”relativ stor effekt på smittetrykket”, nævner rapporten og derfor er en politisk prioritering nødvendig, som netop pågår. Statsminister Mette Frederiksen (S) ventes at præsentere den anden genåbningsplan torsdag.
Omkring 150.000 danskere er for nærværende hjemsendt på lønkompensation, mens ca. 177.000 er ledige. (News Øresund).
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
