Danmark
Ekspertgruppe: Storcentre, caféer og restauranter er oplagte at åbne i næste fase

Det er ikke uden sundhedsmæssig risiko at genåbne detail- og restaurationsbranchen, men det er de brancher, der vil give bedst mulig økonomisk effekt at genåbne, fastslår økonomisk ekspertgruppe.
Det giver god mening for samfundsøkonomien at genåbne storcentre, caféer og restauranter i Danmark.
Det fastslår en økonomisk ekspertgruppe bestående af tre økonomiprofessorer, som på opdrag af regeringen onsdag afleverede en rapport til Finansministeriet.
Med anbefalingen følger dog også en ”relativ stor effekt på smittetrykket”, nævner rapporten og derfor er en politisk prioritering nødvendig, som netop pågår. Statsminister Mette Frederiksen (S) ventes at præsentere den anden genåbningsplan torsdag.
Omkring 150.000 danskere er for nærværende hjemsendt på lønkompensation, mens ca. 177.000 er ledige. (News Øresund).
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften
-
Erhverv12 måneder ago
Tabene stiger for svenske Coops dagligvarebutikker – ligheder med krisen for Coop
-
Okategoriserade12 måneder ago
Novo Nordisk bygger ny fabrik i USA for 27 milliarder og får godkendt fedmemedicin i Kina