Cleantech
EU-finansiering til danske brintprojekter
EU vil uddele over 1 milliard euro til ni grønne brintprojekter. I alt vil fem nordiske projekter modtage finansiering, heraf to danske, men ingen svenske.
Den danske virksomhed MorGen Energy har ansøgt om flest midler af alle projekter, 423 millioner euro. Deres projekt Njordkraft udvikles i Esbjerg i Jylland. Også HY2GEN Nordic er blevet udvalgt til finansiering af projektet Albatros, et anlæg til vedvarende brint i Kassø i det sydlige Jylland.
Vedvarende, eller grøn, brint produceres ved at omdanne grøn energi til gas. Gassen kan derefter bruges som blandt andet flybrændstof eller til lagring af grøn energi. Processen er CO₂-neutral og udgør en vigtig teknologi i udviklingen af bæredygtige energisystemer.
Støtten uddeles af EU’s brintbank, som er et finansieringsinstrument med det formål at skabe et marked for vedvarende brint og gøre import og produktion enklere.
De udvalgte projekter vil modtage støtte pr. kilo produceret brint. En udfordring ved finansieringen er, at projekterne skal sættes i drift inden for fem år. Dette betragtes som en relativt snæver tidsramme, hvilket tidligere har ført til, at udvalgte projekter har trukket sig.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Sverige12 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige

