Bæredygtighed
Genstart for den grønne dagsorden i Greater Copenhagen

Det dansk-svenske politiske samarbejde om grøn omstilling bliver mere aktuelt set i lyset af krigen i Ukraine og de medførte udfordringer med energiforsyning og ressourcemangel. Det fremhævede flere deltagere på Greater Copenhagens grønne netværksmøde torsdag. Flere konkrete initiativer er allerede i gang ligesom en kortlægning af partnerskaber og samarbejder inden for området i hele regionen skal give overblik og inspirere til mere samarbejde.
En række repræsentanter fra forskellige organisationer, kommuner og regioner var samlet på Gate 21 i Albertslund i torsdags for at diskutere de konkrete initiativer under Greater Copenhagen Green, det dansk-svenske samarbejdes charter for grøn omstilling. At det har en anden karakter end de to øvrige chartrer om trafik og arbejdsmarked, fremhævede flere af deltagerne.
– Det er mere operativt, hvor de andre handler mere om politik og skabe en politisk dagsorden, sagde Tue David Bak, adm. direktør for Greater Copenhagen.
Det grønne charter har tolv konkrete initiativer under fire temaområder: klimatilpasning, CO2-neutralitet, cirkularitet og energieffektivitet. Ikke alle de tolv initiativer er blevet igangsat, men derimod viser en ny kortlægning af partnerskaber og projekter i regionen, at der er mange andre tiltag inden for den grønne omstilling.
– Vi vil vise hvilke projekter og samarbejder, der inden for Green-området. Vi har startet med hovedstaden, men har også nogle på Sjælland og i Skåne med. Det er work in progress, så det skal udvides, sagde Anna Thormann Boesen, programleder på Gate 21, da hun viste en poster med grafik over næsten 50 eksempler inden for de fire temaområder.
Netop vidensdeling var et vigtigt formål for dagen, hvor deltagerne blev opdelt i mindre workshopgrupper omkring projekter inden for blandt andet klimatilpasning, genanvendelse i byggeriet, biosolutions og klimavenlige fødevarer.
– Det vigtigste formål med i dag var at samle mange aktører og få genskabt dialogen efter coronaen. Vi skal danne muldjord for at projekterne kan vokse sammen ud over Øresund. Nu har folk givet hinanden hånden og hørt om hinandens projekter. Nu tager de hjem med en oplevelse af, at der er meget igang inden for den grønne omstilling, sagde Nicolai Vædele, director for Greater Copenhagen Green til News Øresund efter mødet.
(News Øresund – Thea Wiborg)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften