Erhverv
James Bond computerspil udvikles af IO Interactive i København og Malmø
Når det danske computerspilfirma IO Interactive i samarbejde med MGM, EON Productions og Delphi skal udvikle et nyt videospil under navnet James Bond, finder det sted i samarbejde mellem IO Interactives kontorer i København og i Malmø. Ifølge en pressemeddelelse fra IO Interactive rekrutteres nu spiludviklere fra hele verden til kontorerne på begge sider af Øresund til at arbejde med det, der nu går under navnet Project 007. (News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
