Erhverv
Karlshamns kommune godkendte russisk gasfirma


Karlshamns kommune forventes i dag at stemme ja til aftalen med det russiske gasfirma Nord Stream 2. Beslutningen kommer efter at den svenske regering mandag ændrede holdning og gav Karlshamns kommune grønt lys til at gennemføre forslaget. Foto: Martin Alleus/Flickr(CC BY-SA 2.0)
NY VERSION 3 FEB. Karlshamns kommune har stemt ja til aftalen med det russiske gasfirma Nord Stream 2. Beslutningen kommer efter at den svenske regering mandag ændrede holdning og gav Karlshamns kommune grønt lys til at gennemføre forslaget. Det rapporterer Dagens Nyheter.
I december 2016 meddelte den svenske regering at det russiske gasfirmas tilstedeværd på Gotland og i Karlshamn ville indebære en sikkerhedsrisiko for det svenske forsvar. Det indebar at Region Gotland, som havde forespørgslen på at udleje Slite havn, valgte at ikke gå videre med udlejningen til fordel for regionale satsninger. Efter den beslutning overvejede Nord Stream 2 i stedet at bruge Rønne havn på Bornholm.
Men Karlshamns kommune ville ikke gå glip af de 100 millioner svenske kroner og ca. 30 jobs som var blevet lovet havnefirmaet og skubbede derfor spørgsmålet videre.
Nu har regeringen givet Karlshamn tilladelse til at udleje dele af havnen, under forudsætning af at sikkerhedspolitiske forespørgsler tilføjes. Det betyder at politi, told og dele af forsvaret skal kontrollere projektet.
– I Karlshamns tilfælde laver vi et handlingsprogram for at have kontrollen over disse aktiviteter, siger Sveriges forsvarsminister Peter Hultqvist til Dagens Nyheter.
Efter regeringens godkendelse, tog Karlshamns kommunstyrelse i denne uge beslutningen om at sige ja til handlen med det russiske gasfirma.
I og med at Karlshamn er godkendt er det ikke længere aktuelt at bruge Rønne havn, hvilket kunne have givet en indtægt på 100 millioner kroner og skabt en række jobs.
– Det her betyder, at der ikke er udsigt til, at Rønne kommer i spil, forretningsmuligheden er væk, siger Thomas Thors, bestyrelsesformanden for Rønne Havn til Politiken. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef