Erhverv
Lund centrum for Sony Mobiles nye ’wearables’
På Sony Mobiles svenske udviklingsafdeling i Lund udvikles ny teknik til kropsnært mobiltilbehør såsom ure og armbånd.
På mindre end fem måneder skabte Sony Mobiles udviklingsenhed i Lund et nyt smart armbånd til mobiltelefoner med Androidteknik. Når får enheden i Lund med 1.800 ansatte og 400 tilknyttede konsulenter hovedsansvaret for at udvikle de nye mobilprodukter, oplyser Sydsvenskan.
Det smarte silokonearmbånd har en bevægelsessensor, som kan kobles til mobiltelefonen og registrere brugerens bevægelser, søvn og daglige vaner. Oplysningerne overføres til en app, som viser brugerens tidslinje som en digital dagbog. Udviklingsafdelingen i Lund har skabt en lille aftagelig datakerne, som kan flyttes og integreres i kommende mobile produkter.
”Sidste år var et gennembrudsår for os inden for mobile produkter. I år skal vi kunne lykkes endnu bedre, bl.a. gennem vores nye koncept med et smart armbånd, sagde Sony Mobiles japanske adm. direktør Kuni Suzuki, da han talte på mobilmessen i Barcelona.
Sony Mobiles virksomhed kan føre sine rødder tilbage til Ideon Science Park i Lund, hvor det svenske Ericsson i efteråret 1983 startede en udviklingsafdeling for mobiltelefoner. Efter en økonomisk krise købte Sony halvdelen af virksomheden, som skiftede navn til Sony Ericsson. I begyndelsen af 2012 tog Sony over som eneejer, og dagens Sony Mobile blev skabt samtidigt med at hovedkontoret flyttede fra Lund til Tokyo. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
