Infrastruktur
Metroen i København slår passagerrekord efter coronapandemien
Passagererne er for alvor vendt tilbage til at bruge Metroen i København efter to år med nedlukninger og restriktioner på grund af coronapandemien. I starten af april satte Metroen passagerrekord, hvor 1.060.000 personer rejste med Metroen i uge 14. Det er 30.000 flere passagerer end i 2019, da den hidtil højeste passagerrekord blev målt, oplyser Metroselskabet. Forlængelsen af M4 mellem København og Ny Ellebjerg ventes færdig i 2024, mens en udredning om en metrolinje til den kommende kunstige halvø Lynetteholmen pågår. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
