Infrastruktur
Ny rapport: Stockholm og Gøteborg får en større del af de nationale infrastrukturinvesteringer end Skåne

Der er store regionale forskelle i Sverige i forhold til infrastrukturinvesteringer. Det konstaterer Sydsvenska Industri- och Handelskammaren i en ny rapport. Investeringer i Stockholm og Gøteborg er blevet prioriteret i de tre seneste nationale infrastrukturplaner, ifølge rapporten.
Sydsvenska Industri- och Handelskammaren har i en ny rapport gransket de tre seneste infrastrukturplaner, som dækker årene 2018-2029. I rapporten konstateres det, at Stockholm og Gøteborgsregionen er blevet prioriteret i forhold til nye investeringer. Blandt andet er mere end 50 procent af de 248 milliarder svenske kroner, som blev afsat til regionale investeringer i den nuværende nationale plan, gået til tiltag i disse to regioner. Beregnes investeret kroner pr. indbygger, havner Stockholm og Gøteborgsregionen over gennemsnittet for hele landet og Skåne under. Ifølge Handelskammaren er det en skævvridning, som indebærer at alle regioner ikke får samme mulighed til langsigtet vækst.
– Det er ikke rimeligt at fordele investeringerne helt efter per capita, men det er heller ikke rimeligt, at to regioner bliver prioriteret i plan efter plan. Hvis denne fordeling skal gentages i den kommende plan, så kan det blive næsten 30 år uden styring mod målet. Så er det tid til at tydeliggøre målet eller justere politikken, siger Sara Åhlén Björk, cheføkonom på Sydsvenska Handelskammaren og forfatter til rapporten, i en kommentar.
Den nuværende infrastrukturplan omfatter 734 milliarder svenske kroner og dækker årene 2018-2029. I 2021 skal en ny infrastrukturplan fremlægges og en ny plan skal være på plads næste år. (News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Politik12 måneder ago
Sveriges minister for nordisk samarbejde, Jessika Roswall (M), foreslået som ny EU-kommissær
-
Erhverv10 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt