Innovation
Nyt forskningscenter for bæredygtig produktion af nye fødevarer og materialer skabes i samarbejde mellem Lunds Universitet og Tetra Pak
Biotech Heights bliver navnet på det nye forskningscenter, som emballagevirksomheden Tetra Pak og Lunds Universitet sammen skaber i Lund. Her mødes den akademiske verden og deltagende virksomheder i et åbent innovationsmiljø med verdens førende laboratorier for at udvikle fremtidens bæredygtige fødevarer og materialer. Udviklingsarbejdet hos Biotech Heights vil spænde fra forskning til kommerciel produktion, og et mål er at udvikle ny teknologi til produktion af store mængder protein med et lille klimaaftryk.
– Lunds Universitet har et klart fokus på forskningsområder vedrørende udvikling af skalerbar bioteknologi for at opbygge et mere bæredygtigt samfund. Dette er imidlertid ikke muligt uden samarbejde med relevante industripartnere såsom Tetra Pak. Ved at samle eksperter og infrastruktur kan vi lede udviklingen og drive positive forandringer i langt større skala, siger Annika Olsson, rektor for Lunds Tekniska Högskola i et opslag på LinkedIn.
– Tetra Pak er forpligtet til at skabe sunde og bæredygtige fødevarer ved hjælp af de nyeste teknologier, både ved at forbedre og optimere eksisterende processer og ved at udforske nye muligheder for fødevareproduktion. Vi ser dette partnerskab med Lunds Universitet som et stort skridt i retning af at levere nye fødevareinnovationer, der kan understøtte dette mål. Vi er også åbne over for yderligere forskningsområder og inviterer nye partnere med på denne rejse, siger Micael Simonsson, direktør, Processing Development & Biotechnology hos Tetra Pak i en pressemeddelelse.
Tetra Pak blev grundlagt i Lund i 1951 af Ruben Rausing og Holger Crafoord som et datterselskab af emballagevirksomheden Åkerlund & Rausing. Tetra Pak voksede til en global virksomhed gennem udviklingen af mælke-tetraen og den aseptiske drikkevareemballage. Tetra Paks hovedkontor ligger nu i Schweiz, men Lund har fortsat en vigtig placering for virksomheden. Tetra Pak har haft et omfattende samarbejde med Lunds Universitet i mange år, og i 2012 åbnede Tetra Recart Food Development Center i Lund. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
