Infrastruktur
Øresundsbron fejrer 18 års fødselsdag med mådeholden stigning i trafikken


Øresundsbron bliver 18 år gammel i år, og trafikken over broen forventes at stige for femte år i træk. Foto: News Øresund
På søndag fylder Øresundsbron 18 år. Selv om trafikstigningen ikke er lige så stor som tidligere år, ser broen ud til at sætte ny trafikrekord for femte året i træk. Bilpendlingen er mindsket efter at droppede ID-kontroller gjort at flere tager toget igen. Fritidstrafikken med bropas er vokset med cirka fem procent i første halvår, og det er danskarne som står for den største stigning da de er valutavindere på den svage svenske krone.
Sedan Øresundsbron blev indviet 1. juli 2000 har flere end 107 millioner køretøjer passeret og trafikken over broen fortsætter med at stige for femte året i rad, om end med mådeholdne 0,4 procent under årets fem første måneder.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Ejendomme12 måneder ago
Antallet af danske sommerhusejere i Sverige fortsætter med at falde