Infrastruktur
Pendlere vender tilbage til togene over Øresund


Da ID-kontrollerne blev indført, styrtdykkede antallet af Øresundspendlere, som kørte med toget til arbejde. Men siden da er mange af dem vendt tilbage, viser nye tal fra Skånetrafiken og DSB. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Da ID-kontrollerne blev indført, styrtdykkede antallet af Øresundspendlere, som kørte med toget til arbejde. Men siden da er mange af dem vendt tilbage, viser nye tal fra Skånetrafiken og DSB.
I årets første kvartal gik Skånetrafikens salg af periodekort ned med fire procent sammenlignet med samme periode i fjor. Ser man udelukkende på årets to første måneder, var nedgangen otte procent, hvilket betyder at forskellen sammenlignet med i fjor er mindsket i takt med forårets komme.
Det samme mønster går igen i antallet af rejsende: i månederne januar-februar var rejsenedgangen tolv procent sammenlignet med de to første måneder af 2015. Medregnes marts og halvdelen af april er mindskningen reduceret til elleve procent.
”Vi oplevede en kraftig nedgang i januar, så blev det lidt bedre i februar og yderligere lidt bedre i marts”, siger Skånetrafikens salgschef Camilla Bunke til News Øresund.
Hun antager, at mange pendlere, som har forsøgt sig med andre transportformer er vendt tilbage til togene.
”Måske har man et arbejde, hvor man ikke behøver at rejse hver dag på sit pendlerkort, for vi ser jo trods alt at rejsemængden er gået ned”, siger hun.
Salget af enkeltbilletter er derimod ikke påvirket særligt meget af at ID- og grænsekontrol er indført, oplyser hun.
”Vi kan fastslå at der er et ganske godt salg af enkeltbilletter, her ser vi ikke et lige så stort tab. Det er ved periodekortene vi ser en nedgang, hvor pendlere måske deler en bil eller selv tager bilen i stedet”, siger hun.
I løbet af første kvartal i år steg trafikken over Øresundsbron ganske rigtigt med 4,1 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser statistik fra Øresundsbro Konsortiet. Stigningen er dog til dels påvirket af at påsken faldt i marts i år, men i april i fjor.
News Øresund – Anna Palmehag
Fakta:
– Baseret på at rejsemængden gik op i efteråret havde Skånetrafiken i stedet for en mindskning i antallet af rejser regnet med at antallet skulle stige med i gennemsnit fem procent i 2016.
– Skånetrafikens oplysninger kommer fra DSB og er baseret på målinger ved ID-kontrollerne.
– DSB’s egne pressetjeneste oplyser dog, at nedgangen i rejser er 20 procent, inkl. den tabte rejseopgang. Pressetjenesten henviser til de oplysninger som DSB indleverede i begyndelsen af marts, og News Øresund har ikke fået svar på, hvorfor oplysningerne ikke stemmer overens.
Fodnote: Tallene for trafikken over Øresundsbron er justerede på grund af at februar i år har 29 dage som følge af at det er skudår.
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Erhverv12 måneder ago
Novo Nordisk udvider initiativ til støtte for life science-startups – forskerpark i Lund rekrutterer virksomheder fra Skåne
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge