Life Science
Plantvisions strategi udpeger Øresundsregionen som en vækstmulighed

Øresundsregionen er i fokus for den nye vækststrategi hos Stockholm-baserede Plantvision, en virksomhed, der hjælper life science-virksomheder med vækst og innovation ved at levere ekspertise inden for myndighedskrav, kvalitetssikring og produktivitet. Med et kontor i Lund er målet at vokse med 50 procent i Øresundsregionen inden for tre år.
Skåne og Øresundsregionens klynge Medicon Valley fremhæves som et vigtigt center for life science af Plantvisions administrerende direktør Simon Thuresson.
– Vi ser et stort potentiale for vores tjenester inden for life science her i Skåne og er fast besluttet på at vokse i takt med branchens behov. Vi har sat barren højt i vores strategiske ekspansion med et mål om 50 procent vækst over en treårig periode. Der er et stærkt etableret team her, og vi har allerede udvidet vores lokaler for at byde velkommen til yderligere vækst i arbejdsstyrken, hvilket baner vejen for at tage en større markedsandel og imødekomme efterspørgslen, siger Simon Thuresson i en skriftlig kommentar til News Øresund.
Plantvision blev grundlagt i 1999 og har i dag mere end 220 ansatte og en omsætning på mere end 300 millioner SEK. Hovedkontoret ligger i Kista uden for Stockholm, og der er lokale kontorer i Lund, Göteborg, Uppsala og Södertälje. (News Øresund)
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur11 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Den skånske økonomi klarer sig dårligere end i resten af landet – men der kan spores en lysning
-
Forskning12 måneder ago
Lund-professor ny rektor for Malmö Universitet
-
Ejendomme12 måneder ago
Svenske Catena ønsker at vokse mere i Danmark og rekrutterer en dansk regionschef