Samfund
Publikumsloft på otte personer til arrangementer i Skåne med siddende publikum
Mandag præsenterede Länsstyrelsen i Skåne nye retningslinjer, hvilket betyder, at begivenheder med siddende publikum også er dækket af publikumsloftet på otte personer. Tidligere var publikumstallet på 50 personer. Begravelser er undtaget fra reglen, med et publikumsloft i stedet på 20 personer.
– Jeg er opmærksom på, at en publikumsgrænse på otte personer fører til vanskelige konsekvenser for foreninger, klubber og arrangører. Men nu er det et spørgsmål om at begrænse spredningen af covid-19, og så er vi nødt til at tage nogle vanskelige og smertefulde beslutninger, siger Anneli Hulthén, länshövding i Skåne, i en pressemeddelelse.
Begrænsningerne kommer som et resultat af, at statsminister Stefan Löfven (S) i sidste uge præsenterede en begrænsning på otte personer til offentlige sammenkomster, samtidig med at han påpegede vigtigheden af borgernes personlige ansvar for at reducere smittespredning.
Region Skåne har allerede skærpet sine anbefalinger vedrørende coronapandemien. Skåninge opfordres til at undgå offentlig transport så meget som muligt og begrænse kontakten med personer uden for deres egen husstand.
(News Øresund)
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked10 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Danmark7 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Arbejdsmarked7 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
