Samfund
Region Hovedstaden får ny direktør

Svend Særkjær. Pressefoto: Kommunikation, Aalborg Universitetshospital
Greater Copenhagen-medlemmet Region Hovedstaden får Svend Særkjær som ny regionsdirektør, der kommer fra en stilling som regionsdirektør i Region Nordjylland. Han erstatter Hjalte Aaberg umiddelbart efter årsskiftet.
Den 50-årige Svend Særkjær tiltræder stillingen som ny regionsdirektør for Region Hovedstaden med en hel del erfaring om offentlig forvaltning. Siden 1994 har han nemlig bestridt forskellige stillinger indenfor de danske ministerier. Siden 2015 har han været regionsdirektør for Region Nordjylland, og denne indsigt i det offentlige gør ham til en oplagt kandidat til jobbet, mener Region Hovedstadens regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S):
– Svend Særkjær kender sundhedsvæsnet rigtigt godt, og han forstår om nogen regionernes arbejde. Han vil være med til at udvikle organisationen fra første dag og hjælpe med til at skabe et mere menneskeligt sundhedsvæsen, siger hun i en pressemeddelelse.
Selv glæder Svend Særkjær sig også til at tiltræde stillingen, hvor han i første omgang vil lære de relevante aktører i arbejdet at kende:
– Jeg har ikke en færdig slagplan med under armen, for jeg vil lægge vægt på først at tale med dem, der har noget på hjerte, det være sig klinikere, ledere, organisationer, kommuner, politikere eller andre. Jeg er overbevist om, at det vil skabe resultater til gavn for patienterne og borgerne, hvis vi kan reducere afstanden og øge samklangen mellem medarbejdere, ledere og politikere, siger Svend Særkjær i pressemeddelelsen.
(News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
