Sverige
Skåne kan få en ny ATP tennisturnering
Svaneholms slot i skånske Skurup, fire kilometer fra Malmø, kan få en ny professionel turnering i tennis. Dette er målet for firmaet 3RS, som allerede i sommer arrangerer en legendarisk turnering på slottet.
Sverige organiserer i øjeblikket to ATP-turneringer om året – Swedish Open i skåne Båstad og Stockholm Open. Nu kan en tredje professionel turnering tilføjes til Svaneholms slot i Skurup.
Virksomheden 3RS står bag initiativet, og ansøgningen sendt til ATP refererer til en turnering på græs, sommeren 2020. Turneringslederen er den svenske tennislegende Mats Wilander, hvis navn også vil pryde den første tennisbane, der skal bygges på slottet. Allerede om sommeren arrangeres en såkaldt Champions Tour, hvor tidligere verdensspillere mødes, på Svaneholms slot.
Hvis ansøgningen går igennem, vil den blive annonceret i forbindelse med dette års Wimbledonturnering, som finder sted i juli. (News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked12 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
