Ejendomme
Svenske Genesta foretager nyt ejendomskøb i Danmark
Det svenske investeringsselskab Genesta har købt en logistikejendom i Solrød syd for København. Ejendommen, der i øjeblikket er under opførelse, bliver 20.600 kvadratmeter stor. Virksomheden foretog sit første opkøb i Danmark i 2012 og har et nordisk fokus med kontorer i Stockholm, Helsinki, København og Luxembourg.
Genesta er en af flere svenske investorer, der ejer fast ejendom i Danmark. En rapport udgivet af Øresundsinstituttet i januar i år viser, at der er 15 svenske aktører, der tilsammen ejer ejendomme til en værdi af 150 milliarder svenske kroner i Danmark. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark9 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke
