Infrastruktur
Sverige vil undersøge HH-forbindelsen, Europasporet og Øresundsmetroen med Danmark

Den svenske regering vil undersøge de forskellige muligheder for en ny fast forbindelse over Øresund. Ud over HH-forbindelsen ønsker regeringen også at undersøge Europasporet og Øresundsmetroen, som endnu ikke har været genstand for en statslig undersøgelse. Det meddelte infrastrukturminister Tomas Eneroth, da infrastrukturplanen for 2022-2033 blev fremlagt mandag.
Sverige vil sammen med den danske regering gennemføre en statslig undersøgelse af alle tre muligheder for en ny fast forbindelse til Øresund, som er blevet foreslået. Ud over forslaget om en fast forbindelse mellem Helsingborg og Helsingør HH-forbindelsen, omfattes også Europasporet mellem Landskrona og København samt Øresundsmetroen mellem Malmø og København. Tidligere har kun HH-forbindelsen været genstand for en dansk-svensk statslig undersøgelse. Især vil kapaciteten og redundansen af transporten på tværs af Øresund blive undersøgt, meddelte infrastrukturministeren i forbindelse med fremlæggelsen af den nationale svenske infrastrukturplan mandag. Man håber at kunne undersøge forbindelserne med Danmark. I et interview med Sydsvenskan siger Tomas Eneroth, at han også har fået forsikringer fra Danmark om, at man fortsat vil undersøge en ny Øresundsforbindelse sammen.
Undersøgelsen vil se på, hvordan man kan håndtere den øgede strøm af varer og trafik, der forventes, når Femern Bælt-forbindelsen er færdig, og hvordan man sikrer transportmulighederne i tilfælde af, at Øresundsbroen rammes af forstyrrelser, sagde Eneroth.
– Øresundsregionen med 4,1 millioner indbyggere skal forbindes endnu bedre, sagde Tomas Eneroth.
Konklusionerne af den tidligere undersøgelse af en dansk-svensk HH-forbindelse blev præsenteret i januar 2021. På et møde i maj 2022 mellem Tomas Eneroth og hans danske ministerkollega Trine Bramsen afviste den danske transportminister dog, ifølge Sydsvenskan, det svenske forslag om en fast forbindelse for både biler og tog mellem Helsingborg og Helsingør, men kunne forestille sig en ren motorvejstunnel eventuelt suppleret med en mindre tunnel til regionale S-tog.
Øresundsmetroen er et forslag til en metro mellem København og Malmø med øget frekvens og kortere rejsetider for passagertrafik. Europaspåret er en tunnel for gods-, fjern- og regionaltog mellem København og Landskrona, som drives af Landskrona Kommune. HH-forbindelsen omfatter tunneler til biler og passagertog.
(News Øresund)
-
Infrastruktur12 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Øresund12 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Svenskerne arbejder længere – den reelle pensionsalder er steget til 66 år
-
Forskning12 måneder ago
Nordisk rapport: Ingen klar sammenhæng mellem valutapolitik og vækstudsving
-
Miljø12 måneder ago
Naturvårdsverket, den svenske forvaltningsmyndighed inden for miljøområdet: Sverige vil ikke nå hverken nationale klimamål eller EU-mål med de nuværende politiske beslutninger
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad