Valg i Sverige
Svenske Riksdagen siger nej til Andersson som statsminister
Der er gået lidt over en måned siden det svenske valg. Torsdag blev det første statsministervalg afholdt, hvor Riksdagen valgte at sige nej til Magdalena Andersson som statsminister. Hvem der får den undersøgende opgave næste gang, er stadig uklart, men den svenske talmand Andreas Norlén vil annoncere det på mandag.
Torsdag morgen stemte svenske Riksdagen om Magdalena Andersson som statsminister. Med 99 stemmer for og 248 imod var der et klart nej til lederen af Socialdemokraterna.
Efter valget den 13. september, hvor de rød-grønne partier fik et snævert flertal, gik opgaven med at danne regering til Magdalena Andersson. Siden da er Andersson både trådt tilbage og har atter modtaget den undersøgende opgave.
At det blev et nej ved dagens afstemning, kom ikke som nogen overraskelse. Debatten efter valget har været præget af, at de røde linjer stadig består. Vänsterpartiet har insisteret på, at de ikke vil stemme ja til en regering, de ikke selv sidder i, mens Centerpartiet står fast på, at de ikke vil stemme på en regering, der inkluderer Vänsterpartiet.
Det er uklart, hvem talman Andreas Norlén vil give den undersøgende opgave næste gang. Socialdemokraterna, sammen med Centerpartiet og Miljöpartiet, mener, at den nuværende statsminister Ulf Kristersson (M) bør have opgaven med at sondere terrænet, mens Vänsterpartiet foreslår, at den post skal gå til Centerpartiets partileder Elisabeth Thand Ringqvist.
Mandag i næste uge forventes mere information.
(News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
