Danmark
13 pct. flere passagerer rejste via Københavns Lufthavn i sommermånederne – er nu tilbage på niveau med 2019

I løbet af juni, juli og august rejste ni millioner passagerer via Københavns Lufthavn. Det er omkring en million flere end i samme periode sidste år, hvilket ifølge en pressemeddelelse svarer til en stigning på 13 pct. Alene i august blev der foretaget næsten tre millioner rejser via lufthavnen, hvilket er 14 pct. flere end i samme måned sidste år og på samme niveau som i august 2019, før pandemien. I løbet af den varme sommer er antallet af sydeuropæiske turister, som besøger Danmark og København, steget, konstaterer lufthavnen.
Både antallet af passagerer på ruter inden for Europa og antallet af transferpassagerer er stigende. De fleste transferpassagerer flyver ind fra andre lufthavne i Sverige, Norge og resten af Danmark. Flyselskabet SAS står for omkring 80 pct af. transferpassagererne. Lufthavnens 128 europæiske destinationer tegner sig for 85 pct. af den samlede trafik i lufthavnen, hvor den største stigning findes i trafikken til og fra de italienske lufthavne.
I løbet af de tre sommermåneder fløj 609.000 passagerer mellem København og en italiensk lufthavn, hvilket svarer til en stigning på 35 pct.
”Vi kan se, at det er danskere, der rejser mod solen i Sydeuropa, men også et stigende antal sydeuropæiske turister, som vælger at besøge Danmark og København”, siger Peter Krogsgaard, kommerciel direktør i Københavns Lufthavn.
En anden tendens er, at flyene bliver større og mere velfyldte, hvilket betyder, at antallet af fly, der letter og lander i Københavns Lufthavn, er færre på trods af stigningen i antallet af passagerer.
Flere passagerer betyder bedre økonomi for Københavns Lufthavn, der for første halvår 2024 rapporterer et overskud på 491 mio. kr., en stigning på 383 mio. kr. i forhold til samme periode sidste år.
(News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Danmark11 måneder ago
Dansk politi udstationeret i Stockholm og svensk i København efter svenske skyderier i Danmark