Danmark
Testkapaciteten i Københavns Lufthavn i Kastrup udvides
Testkapaciteten i Københavns Lufthavn i Kastrup udvides Fra og med den 14. september kan 5.000 mennesker om dagen blive testet for covid-19 i Københavns Lufthavn i Kastrup. Dette er mere end en fordobling af den nuværende kapacitet, og for at klare det øgede antal tests udvides åbningstiden og personalet. Testcentret vil fremover være åbent 06-01. Også i testcentret i Fælledparken forlænges åbningstiden nu fra 09-17 til 07-22.
– Vi har hele tiden haft fokus på at tilpasse og udvide kapaciteten i testteltene, og nu udvider vi simpelthen med mere end det dobbelte i lufthavnen, hvor efterspørgslen har været stor. Der har i perioder opstået kø, når flere fly landede på samme tid og der samtidig var mange ikke-rejsende, der er kørt i lufthavnen for at blive testet, siger regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) i en pressemeddelse. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
