Danmark
Nyt forslag: Kunstig ø i København bliver endnu større
Lynetteholmen flyttes mod øst, og bliver 282 hektar stor istedet for 190 hektar. Det er By & Havns nye forslag til Lynetteholmen, den kunstige ø, mellem Refshaleøen og Nordhavn i København. Øen skal huse 35.000 indbyggere og lige så mange arbejdspladser.
I oktober 2018 besluttede Folketinget sammen med de Københavnske politikere at bygge en ny ø mellem Refshaleøen og Nordhavn. Øen vil delvis bidrage til at reducere overbelastningen i den danske hovedstad, men også sikre de indre dele af København i tilfælde af oversvømmelse eller stigende havstand. Den nye ø skal blandt andet bygges med overskydende jord fra andre byggerier i København.
Ved at flytte øen mod øst og gøre den lidt større, mener By & Havn, der leder projektet, at det bliver lettere at skabe de klimasikre effekter. Derudover kan der tages større hensyn til eksisterende arkitektoniske og marine biologiske forhold.
Lynetteholmen er en forudsætning for, at vi også i fremtiden kan sikre en udvikling, hvor København er en blandet by, og hvor folk med almindelige lønninger kan bo, sagde Frank Jensen (S), Københavns overborgmester, til Berlingske ved præsentationen af det nye forslag. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
