Life Science
Nye laboratorier for biotek-iværksættere åbner i København
København har fået et nyt laboratorie-fællesskab, som skal gavne biotek-entreprenører i life science-branchen – også folk fra life science-miljøet i Skåne og andre steder fra kan få adgang.
Et nyt såkaldt co-working laboratorie for biotek-startups kaldet CPH Labs har siden marts i år været åbent i København.
Det gør, at ikke kun forskere på universiteter eller i større virksomheder, men også blandt andre studerende og iværksættere inden for life science har mulighed for at validere en biotek-idé.
CPH Labs hilser også eksempelvis branchefolk i Skåne velkommen for at fremme et internationalt miljø.
De nye faciliteter tæt på Bispebjerg Hospital skal styrke startup-økosystemeet i branchen og gøre adgangen til laboratorieudstyr billigere.
Prisen er 3.500 kr. om måneden for en laboratoriebænk og flexibel arbejdsplads, og der er plads til 8 projekter og omkring 24 personer.
– Overregulering i life science har gjort det ufatteligt dyrt og besværligt at starte en biotekvirksomhed, blandt andet i form af dyre laboratoriefaciliteter og materialer. Med CPH Labs ønsker vi give bio-iværksættere en chance for at teste deres idéer hurtigt til en overkommelig pris. Vores håb er at skabe et stærkt og innovativt fællesskab og inspirere flere biotek-iværksættere til at springe ud, siger Josephine Schrøder fra Symbion i en pressemeddelelse.
Det nye laboratorie-fælleskskab er et resultat af et samarbejde mellem netværksforeningen REBBELS og kontorfællesskabet Symbion, som er en privat virksomhed, der ejes af Symbion Fonden Københavns Universitet, Copenhagen Business School og private aktionærer. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2020 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Danmark11 måneder agoFælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Interviews11 måneder agoJessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science10 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Infrastruktur10 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund11 måneder agoKøbenhavns Lufthavne vokser hurtigere og har nu 31 pct. flere passagerer end Stockholm-Arlanda Airport
-
Infrastruktur10 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Politik7 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
