Ejendomme
Altinget sælger sit hotel i Allinge
For syv år siden købte Altinget det ærværdige Grønbechs Hotel i Allinge på Bornholm, hvor den politiske festival Folkemødet afholdes. Men mediehuset har nu besluttet at sælge hotellet, oplyser TV2 Bornholm.
– Gennem årene har gæster givet fine anmeldelser for atmosfære og gastronomi. Men vi må også erkende, at hoteldrift ligger uden for vores kerneforretning, som er medier i vækst. Vi står foran yderligere international ekspansion og skal bruge alle kræfter på det, siger koncernchef Christoph Nørgaard til TV2 Bornholm. (News Øresund)
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked3 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige5 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel


