Life Science
Lundbeck afskediger 300 ansatte på verdensplan – primært i Indien og USA
Den danske medicinalvirksomhed Lundbeck med hovedsæde i Valby i København afskediger omkring 300 ansatte. Det skriver Finans. Afskedigelserne sker primært uden for Øresundsregionen med 100 fyringer i Indien og 100 fyringer USA, mens den resterende tredjedel bliver afskediget bredt på andre lokationer.
Lundbeck begrunder afskedigelserne med effektiviseringer i organisationen snarere end manglende salg, og selskabet forventer en samlet omsætning i 2021 på 16,3 til 16,6 mia. danske kroner, hvilket er nogenlunde på linje med analytikernes forventningerne, ifølge Finans.
Virksomheden har ca. 5.700 ansatte globalt og ca. 1.750 ansatte i Øresundsregionen, ifølge rapporten State of Medicon Valley 2021. Selskabet måtte i 2020 afskedige ca. 100 medarbejdere i Danmark. Sidenhen er mange nye medarbejdere regionalt og på verdensplan blevet ansat i nye stillinger for at målrette fokus i forsknings- og udviklingsafdelingen på biologiske lægemidler inden for hjernemedicin. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2021 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
