Sverige
Inflationen i Sverige er fortsat høj, men faldt mere end ventet i marts
Mens den danske inflation er faldet fem måneder i træk, er den svenske inflation forblevet høj. Men i marts faldt den mere end forventet. Ifølge forbrugerprisindekset landede inflationen på 10,6 pct. i marts, hvilket er et fald fra 12 pct. i februar. Det viser nye tal fra SCB. Faldet skyldtes ifølge SCB til dels afmatningen i energipriserne samt et fald i brændstofpriserne. Fødevarepriserne holder fortsat inflationen oppe, selv om prisstigningstakten i denne kategori også aftog i marts. De svenske fødevarepriser steg i marts med 19,7 pct. på årsbasis fra 21 pct. i februar. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
