Sverige
Mangel på sygeplejersker lukker 900 sengepladser
Der mangler næsten 2.000 sygeplejersker på de svenske akutsygehuse, som derfor tvinges til at lukke 900 sengepladser. Siden årsskiftet er mindst otte svenske sygehuse overgået til forhøjet beredskab, hvor planlagte operationer aflyses og akut syge omdirigeres til andre sygehuse. Det oplyser Svenska Dagbladet.
Blandt de hårdest ramte regioner i Sverige er Skåne, som har det største antal forhøjede beredskaber. Her står sengene ofte i rækker på gangene på trods af et forbud mod overbelægning. Siden 2011 har det svenske Arbejdstilsyn haft mindst fem sager mod sygehuset i Helsingborg, som er blevet pålagt bøder på 5,3 millioner kronor.
Ved Skånes Universitetssygehus i Lund kunne News Øresund i weekenden registrerer, hvordan ældre patienter ikke fik plads på den medicinske klinik, men blev sendt videre til midlertidige pladser på andre afdelinger.
”Personalemæssigt har vi en svær situation i Skånes sundhedsvæsen, og det skyldes, at det har været underfinansieret og haft ansættelsesstop. Det har vi nu ændret, så der er ekstra penge på vej og vi skal ansætte flere medarbejdere,” siger Anna-Lena Hogerud (Socialdemokraterna), formand for Region Skånes sundheds- og sygehusudvalg til Svenska Dagbladet.
Det er især de specialuddannede sygeplejersker, som mangler i det svenske sundhedsvæsen. På 20 år er antallet specialsygeplejersker i Sverige faldet fra 55.600 til 48.500. Formand i sygeplejerskernes fagforening, Vårdförbundet, Sineva Ribeiro peger på, at der er behov for bedre arbejdstidsregler og et lønløft på godt 10.000 kroner om måneden for at få flere til arbejde som sygeplejersker.
I dag har en svensk sygeplejerske i gennemsnit en månedsløn på 28.000 svenske kronor. Specialsygeplejersker kan opnå en månedsløn på godt 32.000 svenske kronor. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag

