Øresund
Flytrafikken vokser hurtigere i København end i Oslo og Stockholm
Februar var en travl måned i Københavns Lufthavn med vinterferierejser fra både Danmark og Sverige. Antallet af rejsende steg med 13 procent til mere end 1,8 millioner, og nærmer sig dermed niveauet for 2019. Uden skuddagen den 29. februar ville stigningen have været på ni procent.
Samlet set er det samlede antal rejsende i årets to første måneder steget med ti procent til næsten 3,6 millioner. Det styrker Københavns position i forhold til de internationale lufthavne Oslo-Gardemoen og Stockholm-Arlanda.
Mens antallet af rejsende i årets to første måneder steg med ti procent i København, steg det med fem procent i Oslo og fire procent i Stockholm. København er dermed med voksende margin Nordens største lufthavn, efterfulgt af Gardermoen og Arlanda.
Københavns Lufthavn adskiller sig fra de andre nordiske lufthavne ved at have en langt større andel af international flytrafik, da den danske indenrigsflyvning er meget begrænset.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
