Danmark
På mandag begynder det danske kongebesøg i Stockholm
Den 6. maj sejler den danske konge og dronning ind til Stockholm med kongeskibet Dannebrog og modtages af den svenske kongeslup Vasaorden, hvor de sammen med den svenske kronprinsesse og prins Daniel roes ind til Skeppsbron og her modtages af det svenske kongepar. Det danske statsbesøg i Sverige varer to dage. Programmet kan følges på det danske kongehus’ hjemmeside samt det svenska kungahusets hjemmeside. News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
