Arbejdsmarked
Stor fyringsrunde hos svenske Scania: 750 stillinger nedlægges
Lastbilproducenten Scania afskeder 750 medarbejdere ”for at imødekomme nuværende forhold og fremtidige behov”, skriver virksomheden i en pressemeddelelse. Annonceringen kom frem i denne uge. ”En usædvanlig og meget beklagelig situation,” siger Christina Widén, formand for fagforbundet Akademikerforeningen.
Varslet vil påvirke Scanias to dele af organisationen: 400 stillinger i HR, People & Culture og 350 stillinger i de kommercielle afdelinger. Alle stillingerne er placeret på hovedkontoret i Södertalje uden for Stockholm.
– Det er en usædvanlig og meget beklagelig situation at skulle give besked hos Scania, siger Christina Widén, formand for Akademikerforeningen hos Scania i en skriftlig kommentar til TT.
Selv udtaler Scanias administrerende direktør og koncernchef Christian Levin i pressemeddelelsen at:
– Vores verden ændrer sig hurtigt på grund af den teknologiske udvikling, regionalisering og nye markedsforhold. For at forblive stærke i fremtiden er vi nødt til at tilpasse os, udvikle vores arbejdsmetoder og revurdere vores organisation.
Scania har 59.000 ansatte fordelt på mere end 100 lande ifølge organisationens hjemmeside. Af dem arbejder lidt over 22.800 i Sverige.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
