Sverige
Peter Danielsson bliver ny landshövding i Skåne
Peter Danielsson fra Helsingborg bliver ny landshövding i Skåne fra 1. november i år. Landshövdingen er formand for Länsstyrelsen i Skåne, som er statens myndighed i de svenske län. Han efterfølger Anneli Hulthén, som har siddet på posten siden 2016.
Peter Danielsson kommer fra Helsingborg; han begyndte sin politiske karriere i Moderaternas ungdomsparti i 1998 og sad i Riksdagen for Moderaterna fra 2002 til 2006. Herefter var han formand for kommunalbestyrelsen i sin hjemby frem til 2022.
Da han forlod kommunalpolitikken, blev han formand – og derefter næstformand – for Brancheforeningen for Sveriges kommuner og regioner.
Landshövdingen forventes at flytte ind i länsresidenset, som for Skånes vedkommende ligger på Stortorget i Malmø, men Peter Danielsson fortæller Sydsvenskan, at han bliver boende i Helsingborg.
Han tiltræder stillingen den 1. november, og hans udnævnelse udløber ved udgangen af oktober 2031.
(News Øresund)
Fakta: Länsstyrelsen og landshövdingen
Länsstyrelsen er statens myndighed rundt omkring i landet og er repræsenteret i alle Sveriges 21 län (svarende til danske amter). Disse län er ansvarlige for statsforvaltningen i det omfang, at ingen anden myndighed har dette ansvar.
Landshövdingen er formand for Länsstyrelsen og udnævnes af regeringen for en periode på seks år. Han eller hun repræsenterer länet under officielle besøg; for eksempel hvis kongen kommer på besøg.
Kilde: Länsstyrelsen i Skåne og Regeringen
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
