Erhverv
Forsikringsfirma i Helsingborg gør sig klar til Danmarkssatsning

Assistansbolaget, som formidler vejassistanceforsikringer til privatpersoner, har inden satsningen valgt Stine Bosse ind i deres bestyrelse. Foto: News Øresund
Assistansbolaget, med base i Helsingborg, forbereder en satsning på det danske marked fra og med februar næste år. Virksomheden, som formidler vejassistanceforsikringer til privatpersoner, har inden satsningen valgt Stine Bosse ind i deres bestyrelse. Bosse har tidligere været koncernchef for forsikringskæmpen Tryg og var med på Financial Times topliste over verdens mest indflydelsesrige forretningskvinder i 2010, ifølge en pressemeddelelse.
– Vi er virkelig glade for, at Stine Bosse tager plads i Assistansbolagets bestyrelse. Hun har en gedigen viden om såvel forsikringsmarkedet på globalt niveau, samt bred kompetence indenfor erhvervelser og ekspansioner. Desuden har hun et stort netværk som kommer til at være det helt rigtige for Assistansbolaget, siger Lukas Fryklund, administrerende direktør for Assistansbolaget, i pressemeddelelsen.
Assistansbolaget har allerede ekspanderet i Norge og har nu som mål at gennem de næste to år at kunne tilbyde deres tjenester i yderligere to til tre lande.
Først gælder det Danmark, skriver Sydsvenskan. Satsningen forventes at indledes i februar, efter at virksomhedens hjemmeside er blevet oversat til dansk. Det danske marked vil blive håndteret fra Helsingborgkontoret. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
