Life Science
Anette Steenberg ny adm. direktør for netværksorganisationen Medicon Valley Alliance

Den 1. november tiltræder Anette Steenberg som administrerende direktør for den dansk-svenske netværksorganisation Medicon Valley Alliance, MVA. Hun afløser Petter Hartman, som samme dag tiltræder som adm. direktør for Medicon Village Innovation i Lund. Anette Steenberg kommer fra Copenhagen Capacity, hvor hun er direktør for investment promotion og har tidligere arbejdet for Udenrigsministeriet med market access, eksport og public affairs både fra Danmark og gennem udstationeringer i Europa, Asien og USA. Det oplyser MVA i en pressemeddelelse.
Hun tiltræder på et tidspunkt, hvor MVA har fordoblet antallet af medlemmer til over 300 siden 2015 og tredoblet antallet af deltagere ved arrangementer til omkring 3.000 i 2021. MVA driver også en række større projekter med finansiering fra bl.a. Interreg, Novo Nordisk Fonden, Greater Copenhagen, regioner og universiteter.
– Vi er glade for at kunne byde en kapacitet som Anette Steenberg velkommen til Medicon Valley Alliance. Rekrutteringen er en vigtig del af vores bestræbelser på at styrke vilkårene for life science i Medicon Valley, siger Medicon Valley Alliances bestyrelsesformand, Søren Bregenholt, og fortsætter;
– Med sin store erfaring med samarbejde mellem offentlige og private aktører inden for life science i regionen og sit brede netværk på begge sider af Øresund er jeg sikker på, at Anette vil bidrage stærkt til udviklingen af Medicon Valley Alliance og til regionens life science-klynge.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Forskning12 måneder ago
Danske fonde vil synliggøre Danmarks stærke position inden for forskning og tiltrække udenlandske forskere til landet