Samfund
Antallet af beskæftigede i den svenske byggebranche falder mest i Skåne

Den svenske byggebranche er hårdt ramt af den økonomiske afmatning. I marts var beskæftigelsen faldet med fire pct. i forhold til marts sidste år. Det største fald i perioden i antallet af medarbejdere er sket i Skåne. Her faldt beskæftigelsen med syv pct, viser nye tal fra SCB, den svenske statistikmyndighed. Boliginvesteringerne i Sverige er nu faldet i syv kvartaler i træk, hvilket kan sammenlignes med under finanskrisen i 2009, hvor investeringerne faldt otte kvartaler i træk, før de begyndte at stige igen.
Byggebranchen i Skåne beskæftigede 45.000 personer i marts i år. Dette er 3.240 færre sammenlignet med tolv måneder tidligere.
– Byggebranchen har de seneste år været særligt hårdt ramt af stigende omkostninger som følge af materialemangel og høje renter. Det er først og fremmest boligsiden, der er blevet ramt, siger Fredrik W. Andersson, økonom i SCB, i en pressemeddelelse.
I hele Sverige beskæftiger industrien 354.000 personer, svarende til syv pct. af alle beskæftigede i den svenske økonomi. Kun 11 pct. af branchens ansatte er kvinder. (News Øresund)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften
-
Erhverv12 måneder ago
Tabene stiger for svenske Coops dagligvarebutikker – ligheder med krisen for Coop
-
Okategoriserade12 måneder ago
Novo Nordisk bygger ny fabrik i USA for 27 milliarder og får godkendt fedmemedicin i Kina