Life Science
Biotekselskab fra Lund mister dansker i ledelsen
Det svenske biotekselskab i Lund, Immunovia, der udvikler blodtests til diagnosticering af blandt andet bugspytkirtelkræft, må næste år lede efter en ny forretningsudviklingschef.
Det sker efter, at danske Henrik Winther skifter til en lignende stilling hos biotekselskabet Biovica, der har hovedsæde i Uppsala. Det oplyser Biovica i en pressemeddelelse.
Immunovia, hvor Henrik Winther i knap tre år har arbejdet, ligger i den ene af Lunds to forskerparker Medicon Village. Selskabet blev stiftet i 2007 af forskere fra Lund Universitet.
I 2018 rejste Immunivia 235 mio. danske kroner efter at have udstedt nye aktier til svenske og internationale investorer. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark9 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke
