Øresund
Bloxhub i København udvider samarbejdet på tværs af Øresund – indgår partnerskab med Media Evolution i Malmø

De mødtes første gang, da Øresundsinstituttet i januar 2020 arrangerede en tur for danske Bloxhub og Erhvervsministeriet til Malmøs og Lunds innovationsaktører, og hvor et besøg hos Media Evolution i Malmø var på programmet. Nu, nogle år senere, har Bloxhub og Media Evolution indgået et partnerskab, der betyder, at deres respektive medlemsvirksomheder kan bevæge sig over Øresund og bruge de to organisationers co-working spaces i København og Malmø. Bloxhub samarbejder i forvejen med Øresundsinstituttet.
– Jeg ser samarbejdet med Media Evolution som en naturlig og oplagt mulighed. Vi er begge aktive aktører på hver sin side af Øresund, der sætter dagsordenen for bæredygtig omstilling. Ved at forbinde vores økosystemer frigør vi potentialet for at styrke vores indflydelse yderligere, siger Torben Klitgaard, CEO i Bloxhub.
– Vi ser fra vores medlemsvirksomheder et stort behov for og nysgerrighed efter at have flere interaktioner med virksomheder i København, siger Magnus Thure Nilsson, CEO i Media Evolution.
Innovation og bæredygtig udvikling er på dagsordenen for begge organisationer, som hver især driver sit eget co-working space og arrangerer workshops. Media Evolution er en medlemsorganisation og har sine lokaler i en del af Kockumsvarvets gamle murstensbygninger i Malmø, nabo til SVT. Bloxhub ligger i den moderne bygning Blox, som ligger ved siden af Den Sorte Diamant på kajkanten i det centrale København. Bloxhub er et knudepunkt for bæredygtig urbanisering, der samler virksomheder, organisationer, forskningsinstitutioner og samfundsorganisationer med den filantropiske forening Realdania, Københavns Kommune og Erhvervsministeriet som initiativtagere.
Bloxhub har i mange år samarbejdet med dansk-svenske Øresundsinstituttet. Organisationerne har blandt andet arrangeret fælles arrangementer og besøg fra svenske kommuner og regioner. Som en del af dette arrangerede Øresundsinstituttet i januar 2020 en tur for Bloxhub og Erhvervsministeriet til Malmø og Lund, hvor de blandt andet kunne besøge IKEAs globale mødested Hubhult, Minc, Media Evolution, European Spallation Source og Ideon. I januar 2024 gennemførte Øresundsinstituttet en todages tur til København for formændene for kommunalbestyrelserne i Stockholms Län, med besøg hos blandt andet Bloxhub og Creative Denmark i Blox. Andre besøg på turen var Københavns Rådhus, Dansk Erhverv og Dansk Industri.
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Infrastruktur12 måneder ago
Efter kollapset: E6 forbi Stenungsund forventes at åbne for trafik allerede til sommer