Sverige
Borgmester vil flytte Tullverkets hovedkontor til Malmø
Flyt det svenske toldvæsens hovedkontor til Malmø. Det kræver Malmøs borgmester Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) i en debatartikel på svt.se, og peger på at Malmø er porten til Skandinavien med mange fordele, men også med det negative aspekt at en stor del av indsmuglingen af narkotika og våben sker her. At flytte Tullverkets hovedkontor ville blive en del af en samling af kræfter mod kriminaliteten i byen.
”Malmø er første stop for en stor del af alt det gods og de varer som indføres i landet. Dette gælder illegale varer såsom eksempelvis våben og stoffer. i 2016 beslaglagde Tullverket totalt 695 kilo cannabis i hele landet, hvoraf hele 655 kilo blev taget i Skåne”, skriver Katrin Stjernfeldt Jammeh.
Att flytta Tullverkets huvudkontor till Malmö skulle innebär att det hamnar närmare den kriminalitet de bekämpar och kan fungera som ett led i en kraftsamling av resurser där de mest gör nytta. I debattartikeln pekar hon även på att näringslivet redan insett det positiva geografiska läget och redan flyttat en rad huvud- och specialistkontor till Malmö medan det endast finns tre statliga myndigheter i Malmö att jämföras med 139 i Stockholm. (News Öresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund

