Samfund
Brandmænd og sygeplejersker protesterer mod Sverigedemokraterne
Sverigedemokraternes partiledelse skal blandt andet besøge skadestuen og brandstationen i Malmø på onsdag. Men både sygehuspersonale og brandmænd har protesteret kraftigt mod besøget, eftersom de ikke anser, at partiet behandler mennesker lige.
I sidste uge forsøgte 15 læger, sygeplejersker og assistenter at sætte stop for Sverigedemokraternes besøg på skadestuen ved Skåne universitetssygehus gennem et åbent brev i avisen Sydsvenskan. Bag sig havde de over 250 ansatte, som var medlemmer i en gruppe på Facebook. Men gruppen blev lukket efter tre af dem, som havde underskrevet brevet, modtog mordtrusler.
I dag har 27 av brandmændene i Malmø meddelt, at de planlægger at køre væk med brandbilerne, hvis Sverigedemokraterne (SD) kommer på besøg. De har også skrevet et åbnet brev.
– SD står for racisme. Jeg vil ikke være med på samme billede som Åkesson (partileder Jimmie red.). Vores biler skal helst heller ikke være det, siger ”Ulrik”, en af brandmændene, som har underskrevet brevet, til avisen Dagens Nyheter.
Efter mordtruslerne mod sygehuspersonalet tør hverken han eller kollegaerne at have sine rigtige navne med i avisen.
Linus Bylund, stabschef for Sverigedemokraternes partileder, siger til Dagens Nyheter, at brandmændene ikke ved hvad de taler om, når de kalder SD for et racistisk parti. Han stiller også spørgsmålstegn ved sikkerheden, hvis brandmændene forlader stationen med brandbilerne.
Men brandmændene forsikrer, at de ikke udsætter nogen for fare.
– Vi kører muligvis til vores øvelsesplads. Men vi rykker naturligvis ud, hvis vi får alarm. Og om jobbet af en eller anden grund kræver, at vi er på stationen, så er vi naturligvis det, siger ”Erik” til avisen. (News Øresund)
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Danmark7 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier

