Samfund
C.F. Møller Architects får for første gang en svensker ind i ledelsesgruppen
Arkitekterne Vendela Martinac fra Stockholm og Franz Ødum indtræder i ledelsen af danske C.F. Møller Architects. Ifølge en pressemeddelelse er det første gang i firmaets historie, at en svensker indgår i ledelsen. Vendela Martinac har arbejdet hos C.F. Møller i Stockholm siden 2012. Franz Ødum blev ansat hos C.F. Møller i København i 2011 og er i dag associate partner og leder af kontoret i København. C.F. Møller købte Berg Arkitekter i 2008, og året efter åbnede de et kontor i Malmø.(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
