Politik
Centerpartiet lader ikke Löfven danne ny svensk regering

Centerpartiet kommer ikke til at lade Socialdemokraternas Stefan Löfven sætte sig på statsministerposten. Grunden er utilstrækkelige kompromisser fra Socialdemokraternas side i de seneste dages forhandlinger, meddelte Centerpartiets partileder Annie Lööf mandag.
Siden Centerpartiet for nogle uger siden meddelte at de kunne tænke sig at lade Stefan Löfven (S) blive statsminister, forudsat visse krav, har der været forhandlinger mellem partierne. Men nu står det klart at Centerpartiet ikke kommer til at stemme på Stefan Löfven som statsminister i en eventuel statsministerafstemning.
– Vi kan gå med til det med S på de her præmisser, sagde Annie Lööf på et pressemøde mandag, og sigtede på at de kompromisser Socialdemokraterna har lavet, gældende blandt andet arbejds- og boligmarkedet ikke anses for at være tilstrækkelige.
Centerns nej betyder at heller ikke Socialdemokraterna har tilstrækkelig stor støtte til at danne regering.
Kort efter Centerpartiets besked afholdt også Stefan Löfven pressemøde.
– Socialdemokraterna er kommet med store og konkrete indrømmelser for eksempel på skatteområdet, boligmarkedet og arbejdsmarkedet, sagde han og understregede samtidig at Sverige har brug for en handlekraftig regering. Det oplyser DN.
Stefan Löfven påpegede også at Centerns nej til samarbejde øger muligheden for indflydelse for Sverigedemokraterna.
Efter dagens besked skal Riksdagens talman Andreas Norlén afholde uformelle samtaler med partilederne og frem til en ny besked kommer, står forslaget om at Stefan Löfven skal prøves i en afstemning fortsat.
Stefan Löfven har ikke opgivet håbet om at danne regering, men er villig til at indgå nye kompromisser, trods at Centern har givet besked om at de vil stemme nej til ham som statsminister.
– Vi er villige til at på en konstruktiv måde bidrage til at Sverige får en ny regering så hurtigt det er mulig, siger han
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur12 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur12 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø