Danmark
Danmark øger testkapacitet: 32.000 om dagen kan snart blive testet

Som en del af strategien for genåbningen af Danmark opruster regeringen for at følge smitteudviklingen af coronavirus mere præcist. Sundhedsvæsnet kan snart teste ca. 12.000 om dagen, mens yderligere 20.000 om dagen kan testes i hvide telte rundt om i landet kaldet TestCenter Danmark.
Den danske regering vil i nær fremtid fremlægge og drøfte en langsigtet teststrategi med Folketingets partier.
Det skriver Ældre- og Sundhedsministeriet tirsdag i en pressemeddelelse.
Regeringens udspil er, at Danmark for at overvåge smittespredningen og få belyst mørketallet skal teste borgere for coronavirus i to spor.
Dels et ”sundhedsspor” i sundhedsvæsnet, hvor alle borgere med milde symptomer bliver testet. Dertil vil alle indlagte patienter på hospitaler og ansatte i sundheds- og ældresektoren blive testet i værn mod smittespredning. Målet er at teste 12.000 mennesker om dagen.
Det andet spor, ”samfundssporet” skal ske i det nyetablerede TestCenter Danmark. Fem hvide telte rundt om i landet i hver region skal dagligt kunne teste op til 20.000 danskere for coronavirus og for, hvorvidt folk har dannet antistoffer, så de ikke smitter uden at vide det.
Medicinalvirksomheden Novo Nordisk har bidraget med personale og teknologi, mens Novo Nordisk Fonden har bevilliget op til 250 mio. kr. til etableringen af TestCenter Danmark, som drives i samarbejde med regionerne og Statens Serum Institut.
I slutningen af marts var målet for Sundhedsstyrelsen at teste op til 5.000 danskere dagligt. 108.465 danskere er pr. 22. april 2020 blevet testet. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Infrastruktur12 måneder ago
Efter kollapset: E6 forbi Stenungsund forventes at åbne for trafik allerede til sommer