Øresund
Danmark og Sverige enige: grænsekontrollen flyttes ombord på Øresundstogene indenfor otte uger
De dansk-svenske forhandlinger om at flytte grænsekontrollen fra Hyllie ombord på togene over Øresund er afsluttede. En aftale som regulerer svensk politis ret til at stige af på stationen ved Københavns Lufthavn og ombord på tog mod Sverige skal underskrives indenfor kort tid, og om seks til otte uger kan de nye rutiner indføres. Det oplyser Sveriges indenrigsminister Anders Ygeman til Sydsvenskan.
Få timer inden Sveriges Televisions Uppdrag granskning sender deres undersøgende reportage om grænsekontrollerne mellem Tyskland-Danmark-Sverige kommer der positivt nyt fra Sveriges indenrigsminister Anders Ygeman. Sverige og Danmark er enige. Svensk politi får lov til at stå af på stationen ved Københavns Lufthavn for at gå ombord på tog til Sverige. Når togene passerer nationsgrænsen igangsættes grænsekontrollen. For svensk politi indebærer det en udfordring med tanke på at tiden er knap inden togene når den første svenske station i Hyllie. Til Sydsvenskan oplyser Anders Ygeman at politiet kun skal udføre en delvis kontrol og at det vil de kunne nå. Grænsepolitichef Michael Mattsson oplyser til avisen at der bliver brug for betydelig flere betjente for at kunne klare grænsekontrollen ombord på togene.

Sveriges indenrigsminister Anders Ygeman oplyser til Sydsvenskan at Danmark og Sverige efter nogle måneders forhandlinger er enige om at svensk politi kan hoppe af toget på stationen ved Københavns lufthavn i Kastrup og gå ombord på toget på vej til Sverige for at udføre den midlertidige indre grænsekontrol ombord på toget så snart det har passeret nationsgrænsen på Øresundsbron. Foto: News Øresund
Ifølge Anders Ygeman forventes togoperatørerne at kunne indføre de nye rutiner indenfor 6-8 uger. For passagererne indebærer ændringen flere fordele.
I kombination med DSB’s nye rutiner for ID-kontrollen ved Københavns Lufthavn vil det blive muligt at genindføre 10-minuterstrafikken med Øresundstogene over Øresundsbron i myldretiden. Rejsetiden fra København H til Malmö C forkortes så, ifølge Sydsvenskan, fra 57 til 42 minutter. For rejsende til udenfor Malmø bliver tidsbeparelsen endnu større. I dag har togene fra Danmark et ekstra langt ophold i Hyllie og på Malmö C, på totalt 20 minutter, for at tilpasse næste afgang til køreplanen. Når grænsekontrollen flytter ombord på togene kan begge disse ekstra lange ophold afskaffes. (News Øresund)
Fakta:
Fredag den 3. februar 2017 meddelte Justitsministeriet at Danmark og Sverige i løbet af kort tid vil indgå en aftale som gør det muligt at gennemføre den midlertidige indre svenske grænsekontrol ombord på toget på vej over Øresundsbron. Beskeden kommer mindre end to måneder efter at den svenske regering meddelte at DSB og andre udenlandske transportører kan få erstatning for de ekstra omkostninger for id-kontrollen.
Da den globale flygtningekrise i efteråret 2015 skabte en stigende strøm af asylansøgere til blandt andet Danmark og Sverige besluttede den svenske regering at indføre en midlertidig indre grænsekontrol af de rejsende fra Danmark fra den 12. november 2015. Den 4. januar 2016 trådte et transportøransvar i kraft som indebærer at alle transportører som transporterer personer i tog, bus og med færge fra Danmark til Sverige skal sikre sig at de rejsende har godkendte og gyldige id-papirer eller pas. Samme dag beslutter den danske regering at indføre midlertidige indre grænsekontrol af rejsende fra Tyskland.
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund

