Øresund
Danmark og Sverige forlænger grænsekontrollerne til november


Danmark og Sverige forlænger grænsekontrollerne til henholdsvis 12. og 11. november i år. Foto fra grænsekontrollen i Hyllie: News Øresund
Europa-Kommissionen og EU’s ministerråd har godkendt ønsket fra Danmark, Sverige, Tyskland, Norge og Østrig, om at få lov at opretholde den midlertidige grænsekontrol i seks måneder. Danmark har derfor forlænget grænsekontrollen mod Tyskland til den 12. november, mens Sverige forlænger grænsekontrollen til den 11. november.
I en pressemeddelelse fra Udlændinge-, integrations- og boligministeriet meddeles det at Danmark forlænger grænsekontrollen mod Tyskland til 12. november 2016. Beslutningen blev muliggjort af at Europa-Kommissionen og EU’s ministerråd imødekom et ønske fra Danmark, Sverige, Tyskland, Norge og Østrig om tilladelse til at forlænge grænsekontrollerne. I stedet for, som tidligere, at forlænge med en måned af gangen, kan landene nu beslutte at forlænge i op til seks måneder.
Sveriges indenrigsminister Anders Ygeman (S) meddeler i en pressemeddelelse at Sverige torsdag beslutter forlængelsen af grænsekontrollen frem til 11. november 2016. (News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark9 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Kultur11 måneder ago
Historiefestival i Uppåkra byder på kunsthåndværk, krigsshow og børneteater