Politik
Danmark og Sverige i nyt forsvarssamarbejde
Danmark og Sverige skal kunne benytte hinandens flybaser, havne og udveksle information i fredstid. En ny forsvarsaftale skal underskrives på torsdag af forsvarsminister Peter Christensen (V) og hans svenske kollega Peter Hultqvist (S). Det opgiver avisen Dagens Nyheter.
”Fordelen er, at vi kan bruge hinandens infrastrukturer. Ved at arbejde sammen om situationsbeskrivelser og informationsudveksling har vi hele tiden et fælles billede af hvad, der sker i Øresundsregionen” siger forsvarsminister Peter Hultqvist til Dagens Nyheter.
Aftalen gælder kun i fredstid og Sverige har en lignende aftale med Finland. Den gør det muligt for landenes luftvåben- og marineenheder at benytte hinandens baser. Ifølge Sveriges forsvarsminister Peter Hultqvist tog den svenske regering kontakt med Danmark efter en incident, hvor et russisk militærfly fløj uden transponder og var tæt på at kollidere med civile fly i nærheden af Københavns lufthavn. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag

